FAQ

Vše, co jste chtěli vědět o SoundCzechu...

1. Co je SC a jaké interprety podporuje?

Jsme tzv. hudební exportní kancelář, která podporuje interprety a hudební profesionály bez ohledu na žánry nebo popularitu. Nejčastěji spolupracujeme s interprety, kteří chtějí hrát v zahraničí. Vzděláváme je, poskytujeme jim finanční podporu, podporujeme networking a mnoho dalšího.

 

2. Co je exportní hudební kancelář?

Exportní kancelář je organizace (obvykle zřízená státem), která mnoha různými způsoby podporuje a propaguje aktivity domácí hudební scény v zahraničí a pomáhá ji profesionalizovat. V Evropě momentálně funguje 28 kanceláří, které jsou sdružené pod asociací European Music Exporters Exchange.

 

3. Jakými konkrétními způsoby SC podporuje českou scénu?

  • Poskytujeme finanční podporu (zahraniční koncerty a turné, vzdělávací kurzy, konference apod.)

  • Organizujeme vzdělávací přednášky a workshopy, sdílíme know-how a kontakty

  • Aktivně se účastníme hudebních konferencí a showcasů

  • Zaštiťujeme a podporujeme účast českých umělců a jiných hudebních profesionálů na zahraničních akcích

  • Spolupracujeme se zahraničními PR agenturami, prostřednictvím kterých propagujeme českou scénu

Naším cílem je:

  • Podporovat a propagovat české interprety v zahraničí

  • Profesionalizovat scénu prostřednictvím workshopů a mentoringu pod vedením zkušených odborníků 

  • Prohlubovat spolupráci mezi zástupci českého hudebního odvětví, iniciovat vznik asociací

  • Propojovat tuzemské (nejen) profesionály s mezinárodní hudební scénou (formou networkingových akcí, výměnných projektů, osobních doporučení)

  • Poskytovat informační platformu pro českou hudební sféru (databáze kontaktů, přehled grantových možností apod.)

 

4. Jak se můžu dostat na zahraniční showcase festival?

Každý showcase festival vybírá interprety jiným způsobem. Ten nejčastější je přihlásit se do otevřené výzvy, ze které pak interprety vybírají pořadatelé. Doporučujeme proto vámi vybraný festival sledovat. Pokud festival výzvu nevyhlašuje, kontaktujte přímo pořadatele.

Výjezd na festival s účastí SoundCzechu podporujeme automaticky. Ve zbývajících případech lze o finanční podporu žádat ve výzvě OnRoad – Showcase festival.

 

5. Podporuje SC kapely pouze na showcasy?

Určitě ne. Ne všechny kapely se na showcasy hodí.

 

6. Jaké výzvy existují?

Connect – Interpret si najde ke spolupráci jiného interpreta ze zahraničí. Společně pak odehrají jeden koncert v ČR a jeden koncert v zemi zahraničního interpreta. Podpora do výše 20 000 Kč.

Connect: Create – Když nemůžeme spolu hrát, pojďme spolu tvořit hudbu. Taková je základní myšlenka výzvy Connect: Create.

Links IN – Podporuje pořádání konferencí, veletrhů a showcase festivalů na území ČR. Podpora je určena na náklady spojené s účastí zahraničních hudebních profesionálů.

Links OUT – Paušálně stanovená finanční podpora účasti profesionálů na vybraných zahraničních konferencích a festivalech.

OnRoad – Program určený na podporu zahraničních koncertů českých interpretů. Lze žádat v kategoriích zahraniční koncert, evropské turné a showcase festival.

Promo – Promo podporuje výrobu kvalitního propagačního materiálu (videa z živého vystoupení hudebního umělce), který mohou umělci využít při nabídce koncertů zahraničním pořadatelům.

Skills – Podporuje vzdělávání za účasti zkušených českých a zahraničních lektorů. Jedná se o výuku profesních znalostí (management, booking, PR atd.), ne o výuku hry na nástroj.

S ohledem na situaci jsou vyhlašované i mimořádné výzvy např. Mentoring, Radio Plugging Campaign a další.

 

7. Kdy se otevírají výzvy?

Výzvy ve všech programech se obvykle otevírají vždy na začátku roku (přelom ledna a února). Lze přihlašovat projekty za celý kalendářní rok – tedy i zpětně, pokud se koncert konal například už v lednu.

Mimořádné výzvy se vyhlašují s ohledem na momentální situaci. Doporučujeme proto sledovat web SoundCzech nebo se přihlásit k odběru newsletteru.

 

8. Zaručuje spolupráce se SC úspěch? Zajisti mi smlouvu s labelem, zabookuje turné nebo pomůže natočit desku?

SoundCzech je státní organizace, ne manažerská agentura, proto vám výše jmenované nezajistí. Může vám ale usnadnit cestu, a to finančně nebo například propojením se správnými lidmi.

 

9. Kolik interpretů SC podpořil? 

Od svého vzniku na konci roku 2017 podpořil SoundCzech přes 150 interpretů. Konkrétní statistiky můžete najít ve výročních zprávách a výsledcích výzev.

 

10. Jak se můžete dostat do adresáře umělců nebo kontaktů?

Pokud chcete mít uvedenou vaši organizaci nebo kapelu v adresáři nebo mezi umělci na webu SoundCzech, kontaktujte nás na adrese info@soundczech.cz

 

11. Jaké jsou další možnosti propagace vašich aktivit?

SAI  Svaz autorů a interpretů nabízí pro členy bezplatné právní poradenství, konzultace při podávání grantových žádostí, informační servis ohledně kolektivní správy a autorského práva a další

MMF – Music Managers Forum sdružuje české hudební manažery. Snaží se vytvořit platformu, kde je možné sdílet know-how, pracovní příležitosti, kontakty. Cílem je profesionalizovat toto odvětví a pomoci začínajícím manažerům.

Oborové asociace

Programy Rádia Wave  (Startér a Czeching)

Česká centra – Jsou schopna podpořit váš zahraniční koncert finančně či poskytnout ubytování a zázemí, pomohou s propagací.