Lazer Viking

Divoký a nespoutaný, sebestředný, sebedestruktivní, jindy zase introvertní a melancholický. Lazer Viking je unikátním zjevem na české scéně – příkladem rock’n’rollového srdcaře, který na pódiu vypustí duši. Trochu klaun a trochu mesiáš s kytarou, jednou vás rozesměje, jednou rozpláče. Jednočlenný projekt Lazer Viking buď milujete, anebo nenávidíte celou podstatu rock’n’rollu.

číst dál

Jakub Kaifosz na sebe upozornil už jako člen surf-punkového tria Wild Tides, které se zjevilo na začátku dekády z pražské Letné. Na sólovou dráhu se vydal pod jménem Boy Wonder & The Teen Sensations a na debutu Radical Karaoke z roku 2015 oslavoval rokenrolové neumětelství v jeho nejrůznějších podobách. Po novým jménem Lazer Viking se Kaifosz pro druhé sólové album Flesh Cadillac spojil s britským elektronickým producentem vystupujícím pod jménem Sabrehart a svým dadaistickým mixem kytar a syntezátorů navázali na osmdesátkovou novou vlnu. Za obě desky si Kaifosz vysloužil nominace na nejlepší českou desku roku v hudebních cenách Apollo. Třetí sólové album nazvané Drag je nachystané na začátek roku 2019, výrazně se na něm podílel také Chuck Roswell z Crocodiles.

„Není totiž nic horšího než stagnovat a nemít do čeho píchnout,“ popsal Lazer Viking svoji pracovní morálku na podzim 2016 v rozhovoru pro časopis Full Moon. Na odpočinek není čas, v jeho ideálním světě se hraje každý den a nejlépe dvakrát. Kořeny v české pop music šedesátých let, tradičním americkém rock’n’rollu a v erbu Elvis Costello. Dva akordy, štěkající doowopové sbory a salámová pizza k večeři. Padesát let mrtvý žánr je stále nejlepší.

Lazer Viking sklízí uznalé palce nahoru i posměšky, nikomu se nelze úplně zavděčit a Jakub Kaifosz to moc dobře ví. Jen tomu na rozdíl od mnoha jiných čelí se širokým úsměvem: „Stačí si oblíct toho hloupýho dámskýho křiváka, co jsem koupil někde v sekáči, nasadit černý brejle za stovku z drogerie a rázem je ze mě rock’n’rollovej desperát.“ A tato slova mu lze opravdu věřit.

Kategorie

Social networks

BOOKING

Radek Motlík

radek@dsmacku.com