Musica Folklorica & Veronika Malatincová

Musica Folklorica vznikla v roce 2001 z původně příležitostného tria Petr Pavlinec, Miroslav Kolacia a Martin Slovák, hrajícího převážné skladby určené pro  cimbál s doprovodem.

Sestavu postupně začali doplňovat další houslisté, violisté a hráči na dechové nástroje, vesměs  muzikanti mající zkušenosti z jiných folklorních kapel. Složení muziky i název se v průběhu let obměňoval, až roce 2006 se definitivně ustálilo označení Musica Folklorica. Základní sestava tvořící pilíř celé muziky zůstala neměnná. Hlavním motivem spolupráce muzikantů, kteří aktivně působí především ve svých domovských muzikách, je především snaha podívat se na hudební materiál z poněkud jiného úhlu a vytvářet snímky, u kterých komerční úspěch není až tak důležitý. Muzika se od začátku zaměřila především na  interpretaci instrumentálních aranží určených pro sólové nástroje s doprovodem orchestru. V současné době aktivně spolupracuje s řadou vynikajících zpěváku a sborů. Repertoár muziky tvoří především vlastní úpravy hudebních témat z moravskoslovenského pomezí a okrajově i skladby z oblasti Rumunska a Maďarska a autorská tvorba. Členové kapely se v současné době účastní také crossoverových projektůpředevším ve spojení s folk-metalovou formací Paladran a studiově spolupracují s kapelou Čechomor (CD Sváteční Čechomor - Sony BMG 2007).

číst dál

Musica Folklorica má za sebou řadu koncertů a vystoupení, každoročně  se zúčastňuje například mezinárodního folklorního festivalu Ozvěny Horňácka, Horňáckých slavností aj. K nejzajímavějším projektům poslední doby patří spolupráce s vynikajícím a bohužel již zesnulým zpěvákem Lubošem Holým, dále s Veronikou Malatincovou či Martinem Prachařem. Muzika dosud vydala  deset hudebních nosičů   -  „Petr Pavlinec – Cimbál sólo“ (Tonstudio 2001), „Musica Folklorica“ (Petr Pavlinec 2005) a „Bola zima, velká metelica“ (Petr Pavlinec 2007). Chiasmatic - Temptament(2009), Rabudeň, rabudeň (Indies Scope 2010), Počúvajte, co vám povím (Indies Scope 2010), Spal bych, spal bych, žena mi nedá (Indies Scope 2012), Ej, ženy, ženy, poradteže mi (Indies Scope 2013), Opýtaj sa Malana (Indies Scope 2014) a Nejen zahrádečky (Indies Scope 2015), Od Myjavy  (Petr Pavlinec 2017) Především druhý titul nastartoval hlubší spolupráci s vynikajícím klarinetistou a tárogatistou Jaroslavem Čajkou. Spolupráce není nijak náhodná. Kromě regionální blízkosti je spojuje rovněž ocenění Foskar, udělované u příležitostí Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V kategorii „individuální hudební výkon“ jej získal Petr Pavlinec v roce 2003 a Jaroslav Čajka v roce 2004.