Terne Čhave

Kapela Terne Čhave představuje na české i evropské hudební scéně zcela jedinečný fenomén. Jako jedna z mála romských kapel se totiž již od počátků, které sahají do 80. let, drží svých romských kořenů, nespokojí se však s nekonečnými variacemi na klasický romský folklór, ale vydává se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřuje od folku přes world music až po styl, který si příznačně nazvali Rom'n'Roll. Tento přístup jim v roce 2009 přinesl ocenění Anděl za desku More, love!

číst dál

Potřeba hledání výrazu, který by odrážel nejen hudební zkušenost, ale i individuální pohled na svět jednotlivých členů kapely, vede k tomu, že se v jejich hudbě kromě tradičních romských motivů odráží i prvky jiných stylů nebo energie ulice (kterou do kapely přinesli Kubové z dechové sekce). Romství proniká zejména do textů, které jsou psány v romštině a ve kterých zpívají o místě Romů (a všech lidí) v dnešním neustále se měnícím světě, o hledání vlastní cesty a identity, ale i o tématech, jako jsou peníze nebo práce (nebo třeba i halušky). Inspiraci čerpají z vlastních bohatých zkušeností a příběhů, které pronikají do jejich životů, díky čemuž jsou texty autentické, bez ohraných klišé nebo patosu.

Co si z jejich hudby odnesete, je zcela na vás – pokud to ovšem bude pozitivní. Garantujeme, že tento generacemi prověřený příval energie a pozitivních emocí je tím nejlepším lékem na deprese, ať už jarní nebo podzimní. Vždyť na co by nám byly problémy, kdybychom se z nich nemohli vyzpívat nebo vytancovat.

Kategorie

Social networks

Booking

Earth Music Agency

dusan@earthmusic.eu