Floex

Vše začalo jako přátelské setkání dvou muzikantů bez jasného záměru. Spojovalo nás zalíbení v klavíru, elektronice a klarinetu, na který oba hrajeme. V průběhu několika let jsme se scházeli v pražském floexím studiu a intimní nahrávky společných improvizací se postupem času proměnily ve spektakulární projekt propojující zvuk současné elektroniky, Tomova piana a symfonického orchestru,“ popisuje vznik společného alba pražský producent Tomáš Dvořák, který se pod svým aliasem Floex dal před pár lety dohromady s londýnským skladatelem a hudebníkem Tomem Hodgem (Piano Interrupted, Max Cooper, Second Moon of Winter). A i když konceptuální elektroakustické album navrch spojené s orchestrem mohlo vypadat velikášsky, dokázali své ambice i výsledný tvar zkrotit do velmi působivého celku.


 

číst dál

A Portrait of John Doe je hudebním ztvárněním příběhu obyčejného, běžného člověka v současném světě, nacházejícího se v napjatém okamžiku před čtvrtou průmyslovou revolucí. Jejím výzvám čelí John Doe humorem, nadsázkou a vnitřní imaginací. Současně je projekt oslavou všedních momentů, které nás všechny spojují. Nahrávka vznikla ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a vyšla v novém vydavatelství Mercury KX, které je sublablem britské Decca Music.


I když koncept, geografická vzdálenost hudebníků a zejména vytížení symfonického orchestru, celková logistika projektu a jeho časová i finanční náročnost neumožňuje delší společnou tour, občasná živá vystoupení vyřešili jednoduchou, a přitom působivou multimediální kličkou: „Finančně utáhnout orchestr je nepřekonatelný problém, tenhle formát se nám doposud podařil jen jednou. Takže jsme si jednotlivé členy natočili na pětatřicet kamer a vytvořili koncept, kdy se nástroje, které nás doprovázejí, projektují na balóny, které nám levitují nad hlavami,“ prozrazuje Floex, který se multimediálními instalacemi zabývá už od svých studentských let a prezentuje se jimi pravidelně na specializovaných festivalech a neobvyklých místech (zmiňme např. „androidní orloj“ Archifon, který byl nedávno instalován ve španělském Oviedu a který kombinuje interaktivní mapping s chrámovými architektonickými prvky).

Po desetizastávkové podzimní šňůře, která se uzavřela v ruském Petrohradu, Floex a Tom Hodge vydali opět u Mercury KX/Decca Classics digitální EP s název John Doe: Arise in Prague, jež obsahuje živé provedení některých skladeb z debutového alba, a to v podání přímo se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a čtyřmi perkusisty. Eurosonic Noorderslag je prozatím jediným vystoupením pro rok 2019 aneb když jde exkluzivita ruku v ruce s originalitou umělecké výpovědi.

Kategorie

Social networks

Booking:

Maggie Samková
maggie@bumbumsatori.org
+420 724 400 288