Eurosonic Noordeslag 2019 se zaměří na Českou a Slovenskou republiku

Share me

Proexportní kancelář SoundCzech s radostí oznamuje fokus prestižního hudebního showcase festivalu a konference Eurosonic Noordeslag 2019 na Českou a Slovenskou republiku.

Každým rokem vyzdvihuje Eurosonic Noordeslag jednu zemi, aby předvedl pestrost nových hudebních talentů napříč Evropou. Ve spolupráci s ředitelem SoundCzech Mártonem Nárayem a Michalem Kaščákem, ředitelem slovenského festivalu Pohoda, však ESNS připravil na rok 2019 vůbec první duální fokus přehlídky.

Jsme nadšeni, že ukážeme jedinečnou a vysoce kvalitní hudbu z těchto dvou sousedících zemí. Ačkoliv patří obě k nejmladším v Evropě, mohou se pyšnit bohatou hudební scénou i historií,” říká dramaturg ESNS Robert Meijerink.

Ruud Berends, koordinátor konferenčního programu ESNS doplňuje “Jsem nadšen fokusem na tyto dvě země nejen z historické perspektivy, ale také proto, že se jedná o vyvrcholení práce, kterou vykonal  ESNS spolu s partnery a přáteli ze středoevropských zemí mezi léty 2011 a 2016 díky programu CEETEP. Jsem si jistý, že se bude jednat o mimořádný ročník především díky spolupráci Českého rozhlasu Radio Wave, SoundCzech a ETEP festivalům - Colours of Ostrava, Metronome festivalu, Rock for People, United Islands of Prague  a slovenské Pohody.”

“Česká hudební scéna je v posledním desetiletí neskutečně živá, s více než 500 letními festivaly, kvetoucí klubovou scénou a desítkami skvělých talentů. Jsem velmi rád z příležitosti ukázat evropským hudebním profesionálům, co můžeme nabídnout. Děje se tak ve správný čas, vždyť na letošek připadá i sté založení Československa. Z takového kulturního dárku máme radost a těší nás, že se práce SoundCzech pozitivně projevuje, ” dodává Náray.


Ředitel festivalu Pohoda Michal Kaščák souhlasí s perfektním načasováním “Je skvelé byť hudobným fanúšikom na Slovensku. Celý svet pozná Metallicu, PJ Harvey či Sex Pistols. My máme výhodu, že poznáme naviac aj Čad, Janu Kirschner či The Wilderness. Ale nebojte sa, vďaka československému zameraniu na ESNS 2019, sme ochotní podeliť sa o naše skryté poklady s milovníkmi hudby po celom svete. Zaslúžia si to!” 

Česká republika nebude na ESNS nováčkem. Čeští zástupci se na festivalu pravidelně objevují, od roku 2016 vysílá na Eurosonic vítěze svého exportního projektu Czeching i Radio Wave. V lednu tak do Groningenu vyjela Zagami Jericho, svá vystoupení  letos předvedli s podporou SoundCzech také HRTL a Never Sol. Rok 2019 však bude unikátní i vysokým počtem česko-slovenských koncertů na ESNS. Projekty, které by byly rády vybrány na showcase, mohou zasílat své přihlášky v čase od 1. 5. – 1. 9. 2018. 

O Eurosonic Noordeslag

ESNS  (Eurosonic Noordeslag) je místem k objevování a zpřístupňování nových evropských talentů profesionály i širokou veřejností. Díky festivalu se do širokého povědomí dostala jména jako Alma, Ásgeir, Aurora, Dua Lipa, Hozier, HER, Mø, My Baby, Rejjie Snow, Lost Frequencies, Roosevelt, Royal Blood, Seinabo Sey nebo Vök, kteří se na ESNS objevili coby začínající umělci. 

ESNS láká více než 4000 zástupců hudebního a zábavního průmyslu, včetně 400 reprezentantů evropských festivalů. Každým rokem uvádí ESNS na svých pódiích ve městě Groningen na 350 vystoupení, nabízí komplexní konferenční program i množství příležitostí k networkingovým setkáním.