Mezinárodní kompoziční soutěž v Praze!

Share me

26. ročník Mezinárodní kompoziční soutěže zvukové tvorby se konal tradičně v Praze. Pořádá ji Společnost pro elektroakustickou hudbu pod záštitou České hudební rady, ve spolupráci s Institutem umění Divadelního ústavu, Akademií múzických umění, Institutem moderní hudby za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy. Letos se čtvrtým rokem hodnotilo také přidružené kolo nové soutěže pro nejmladší (8-20 let) České ucho, které bylo pilotním projektem Roku české hudby 2014.

Ve dnech 10.-12.11. 2017 zasedla v Praze na Filmové fakultě Akademie múzických umění mezinárodní porota soutěže ve složení: Rudolf Růžička (ČR), předseda, Lenka Dohnalová (ČR), manažerka soutěže, Rainer Buerck (Německo), Juraj Ďuriš (SR), Pavel Kopecký (ČR),  Michal Košut (ČR), Peter Nelson (Velká Británie).

Etablované kompoziční soutěže zvukové tvorby se účastnilo 83 skladeb autorů z 28 zemínejvíce ze  zemí s tradicí této hudby, především Itálie, USA, Velké Británie, Japonska, Německa, ale také třeba Filipin nebo Malajsie.
Soutěž je zaměřena na tzv. sonic art, ve kterém se koncentrují jak skladatelské, tak technologické dovednosti. Hodnotí se především kreativita, řemeslné zvládnutí je samozřejmou podmínkou. Soutěží se ve dvou kategoriích – čistě studiové zvukové tvorby (kategorie A)  a tvorby s živě/live  prováděnou složkou (kategorie B). Soutěž má speciální české kolo a přidruženou soutěž pro nejmladší amatéry České ucho.

V kategorii čistě studiové zvukové tvorby (A) se účastnilo 55 skladeb. Vzhledem k tomu, že u studiové tvorby hraje zkušenost v kvalitě žádaného výrazu velkou roli, není divu, že v ní opět obsadili přední místa zkušení autoři stylu tzv. „kina pro ucho“: první místo obsadil 41letý FRED SZYMANSKI z USA se skladbou SCREE (Suť), čestná ocenění získali matadoři oboru, oba Kanaďané: GILLES GOBEIL se skladbou SOUS L´ECORCE DES PIERRE –PROMENADE (Pod povrchem kamenů – Procházka) a ROBERT NORMANDEAU se skladbou TUNNEL AZUR (Azurový tunel). Zajímavostí je, že skladba G. Gobeile vznikla de facto na objednávku jeho berlínského kolegy Folkmara Haina pro jeho osobní potřebu - naladění při jeho procházkách. Dalšími finalisty byli velmi známá skladatelka a organizátorka aktivit v oboru Belgičanka ANNETTE VANDE GORNE s prostorovou náladovou skladbou HAïKU – PRINTEMPS (Haiku – Jaro) a Francouzska CLARA MAIDA se skladbou IPSO LOTTO z cyklu Lostery (což je slovní hříčka – „ztrátové loterie“).

Kategorie B – live electronic je vždy, a také letos, obsazena mladší generací mezi 30-40 lety. Soutěžilo zde 28 skladatelů. První místo obsadila mladá Japonka HIROMI WATANABE se skladbou inspirovanou Platonem pro flétnu a elektroniku ANAMNESE. Druhé místo obsadil Ir, žijící v Kanadě JAMES O´CALLAGHAN s vtipnou skladbou XENO, geniálně provedenou mladou zpěvačkou SARAH ALBU napodobující live s nadhledem zvuky různých zvířat.
Dalšími finalisty byli Filipinec vzdělaný v Evropě DENNIS DEOVIDES REYES se skladbou AGNUS DEI pro soubor a elektroniku a Polák PRZEMYSLAW SCHELLER se skladbou pro akordeon a elektroniku WINTER (Zima).
V české kole získal ocenění známý český autor střední generace SLAVOMÍR HOŘÍNKA se soundscape skladbou RÁNY ZÁŘÍCÍ. Skladba vznikla z terénních nahrávek v Jeruzalemě.

Čtvrtým rokem se koná přidružené kolo soutěže pro nejmladší neprofesionály do 20 let ČESKÉ UCHO.
V první věkové kategorii do 13 let získal první místo 13letý JIŘÍ PETŘÍČEK se skladbou SPACE VACUUM, druhou pozici obsadil 12letý JAN STEJSKAL se skladbou PLANETA X – ATMOSFÉRA, třetí jedenáctiletý DAVID PRINC s vtipnou skladbou HODINA JÓDLOVÁNÍ.   V kategorii nad 14 let získal první místo 19letý DAN SMEJKAL se skladbou ANNUNAKI a 14letý JAKUB SVOBODA s kompozicí EXTRATERESTRIAL. Nejmladší generace si spojuje zjevně elektronickou hudbu především s kosmickými intergalaktickými a fantasy tématy.  Lektory oceněných nejmladších jsou Jaroslav Raušer a Jan Svoboda z Institutu moderní hudby. Projekt se koná ve spolupráci s Institutem umění, který poskytl metodiku.
Skladby hodnotila mezinárodní porota ve složení: Rainer Buerck (Německo), Lenka Dohnalová (ČR, autorka koncepce), Juraj Ďuriš (SR), Pavel Kopecký (ČR), Michal Košut (ČR), Peter Nelson (Velká Británie).

KONCERT VÍTĚZŮ s účastí oceněných a předpokládáme i živým provedením se bude konat 8.12. 2017 od 19,30 v divadle ALFRED VE DVOŘE.
Fotografie v dobré kvalitě pošleme na vyžádání úschovnou. Zvukové ukázky streaming bude součástí zveřejněného protokolu.