Češi na MUSEXPO! SoundCzech prosazoval českou hudbu v Kalifornii

Share me

Český kreativní průmysl se snaží prorazit ve vysoce konkurečním prostředí jižní Kalifornie v další oblasti – hudbě. SoundCzech, nedávno založená organizace na podporu exportu hudby financovaná z prostředků Ministerstva kultury ČR, přivezla na západní pobřeží Spojených států tucet českých hudebních profesionálů na klíčový veletrh MUSEXPO.

Dvanáctka českých hudebních promotérů, skladatelů a vydavatelů se zúčastnila jedné z nejdůležitějších globálních akcí na podporu mezinárodních kontaktů v oblasti hudby, veletrhu MUSEXPO 2023 www.musexpo.net. Celosvětová konference a přehlídka hudebního byznysu, která se koná každoročně od roku 2001, je čtyřdenní maratón konferencí, prezentací a koncertů za účasti mezinárodní hudební komunity a také šéfů amerického hudebního průmyslu.

Původně se MUSEXPO konalo ve West Hollywoodu, v roce 2019 se přestěhovalo do nedalekého Burbanku, vzhledem k množství ve městě sídlících televizních, filmových a hudebních studií, právem označovaném za „hlavní město světových médií“. Konference a doprovodné akce s podtitulem „United Nations of Music“ tradičně umožňují setkání zájemců z různých oblastí celosvětového hudebního businessu, od vydavatelů, přes manažery po výkonné umělce, ale také prezentace nových technologií, marketingu či distribuce. Nemalou roli na konferenci hraje také prezentace filmové a televizní hudby.

MUSEXPO se za Česko zúčastnily následující firmy a jednotlivci: Artist Bridge Consulting www.artistbridgeconsulting.com, Palác Akropolis www.palacakropolis.com, Electronic Music Academy Prague www.ema-prague.cz, Intergram www.intergram.cz, Musicraft www.musicraft.eu, 420 Production a Music Managers Forum Czech Republic www.420production.cz, PLATFORMA CZ www.nezavisli-vydavatele.cz, Supraphon www.supraphon.com, Song Empire www.songempire.com, Championship Music www.championship.cz/umelci/ a Karma Matters www.jiriburian.com. Českou delegaci vedl v Praze řadu let žijící Márton Náray, vedoucí SoundCzech www.soundczech.cz, oficiální hudební kanceláře, která má za cíl pomáhat české hudbě prosadit se v zahraničí, a to bez ohledu na hudební žánry. 

„Tato první koordinovaná česká akce na podporu exportu české hudby na západním pobřeží USA opět ukazuje důležitost Kalifornie, resp. oblasti Los Angeles, pro český kreativní průmysl. Není to jenom film a gaming, ale v budoucnosti možná i hudba,“ – uvedl Generální konzulát České republiky v Los Angeles na svém webu.

Snad se někomu podaří navázat na úspěchy trojice zřejmě zatím nejúspěšnějších českých hudebníků v Los Angeles. Ze současnosti je třeba zmínit Jaroslava Becka, zakladatele firmy Beat Games, pro jejichž nejslavnější produkt, hru Beat Saber, které se už prodalo přes million kusů, napsal celou hudbu.  Je také autorem hudby k řadě filmových trailerů, např. Terminator Genisys nebo Star Wars: The Force Awakens. Dalším úspěšným českým hudebníkem v Kalifornii je Elia Cmíral, jehož zřejmě nejúspěšnějším dílem v Hollywoodu je hudba pro akční film Ronin (1998) s Robertem de Nirem v hlavní roli.

Z minulosti je pak vhodné připomenout opravdovou hvězdu hollywoodského filmového plátna od 1. světové války, skladatele Johna Stepana Zamecnika (1872-1953), narozeného českým rodičům v Clevelandu, studenta Antonína Dvořáka, který se ve filmovém světě nejvíce proslavil jako skladatel hudby pro první Oskarem oceněný hraný film The Wings (1927), který byl v roce 2012 nově zrestaurován a opětovně při této příležitosti nastudována celá Zamecnikova partitura.