Program Sat 9/24

Sat 9/24/2022

 

10:00 – HAMU Gallery

_________________________

 

1. Matěj Diviš – percussion 

 

Matěj Diviš

Kalimbo salto en Djembo 

 

Ivan Trevino Seesaw (guest Antonín Procházka)

 

Matěj Diviš

Bells in Haste 

 

Chin Cheng

Lin Flying 

 

Gene Koshinski

Dance of the Drums (guest Antonín Procházka)


 

2. David Lukáš – Chamber music-composer 

 

David Lukáš

Mother’s Soul for Violin and Piano

– Moderato

– Andante sostenuto

– Allegro molto

– Largo ma non troppo

– Allegro molto

 

Andrea Mottlová Vavrušková (piano accompaniment)

Matouš Pěruška (violin)


 

David Lukáš

Three Love Songs for Harp and Tenor 

Half-Moon (premiere)

 

Hedvika Mousa Bacha (harp)

Vojtěch Pelka (tenor)


 

David Lukáš Prague Melancholy for Harp and Violin

– Magic of the Old Town

– Romance of Hidden Corners

– Wild Nights in Žižkov

 

Duo Beautiful Strings

Hedvika Mousa Bacha (harp)

Monika Urbanová (violin)

 

David Lukáš

Night Darkness – melodrama on texts by Guillaume Apollinaire

 

Filip Janouch (recitation)

Hedvika Mousa Bacha (harp)

Andrea Mottlová Vavrušková (piano)

Gyu Jin Lee (drums)

 

3. S.V.A. Trio 

Alexey Aslamas (violin)

Vladan Malinjak (viola)

Šimon Marek (cello)

 

Alexey Aslamas Intro 

Šimon Marek, Alexey Aslamas SMG 

Šimon Marek, Alexey Aslamas Hourglass 

Alexey Aslamas, Vladan Malinjak 23:55

Alexey Aslamas, Vladan Malinjak Dead Trains

Alexey Aslamas Holidays 

Alexey Aslamas As It Is 

Alexey Aslamas Go on! 



 

14:30 – Martinů Hall

1. Jiří Trtík – STRO.MY Ensemble - author project - ensemble and choir

 

Jiří Trtík

My Jesus for Choir and Organ (a prayer by P. Josef Toufar set to music)

Jiří Trtík (conductor)

 

Jiří Trtík

Concerto for Forest (concerto for bass clarinet, ensemble, mixed choir, and sounds of the forest)

–Connection

– Roots

– Water

– Mother Tree

– Typographus


 

Anna Paulova (bass clarinet)

Jiří Trtík (conductor)



 

2. ConTRIOlogy

Jana Vondrů (voice)

Žaneta Vítová (accordion)

Michal Grombiřík (dulcimer)

 

Ondřej Kyas

City (text by Michal Ajvaz)

 

Jiří Lukeš

Temporal Excitations Echoes Excitation (text by Nicholas Berghane, Bobuel)

 

Radim Hanousek

Synesthetic Week (text by Jan Švankmajer) 

– Tuesday

– Wednesday

– Saturday

 

Daniel Skála

Content Studies 2, Characters


 

3. Alinde Quintet

Anna Taláckova (flute) 

Barbora Trnčíková (oboe)

David Šimeček (clarinet)

Kryštof Koska (French horn)

Petr Sedlák (bassoon)


 

Wolfgang Amadeus Mozart

Così fan tutte, Ouverture

 

Franz Danzi

Wind Quintet No. 2 in G minor, Op. 56 

– Andante

– Allegretto

 

Paul Hindemith

Little Chamber Music, Op. 24, No. 2 

– Lustig

– Walzer

– Ruhig und einfach

– Schnelle Viertel

– Sehr lebhaft

 

Kalevi Aho

Wind Quintet No. 1

– Agitato – Cantando

– Vivace leggiero – Allegro marcato


 

4. PBtet – Prague Brass Quintet

Walter Hofbauer, Karel Hons (trumpets)

Daniela Roubíčková (French horn)

Barbora Kolafová (trombone)

Jakub Chmelař (tuba)

 

Jean Joseph Mouret

Rondeau

 

Domenico Scarlatti

Sonata K519

 

Sergei Rachmaninov

Ave Maria

 

Jan Koetsier

Quintet, Op. 65

 

Juraj Filas

No Comment

 

Irving Berlin

Puttin on the Ritz