Beata Bocek

Její hudba je melodická, propletená emocemi. V textech se můžete setkat s duchovní, duševní tak přírodní tématikou. Využívá zvukomalebnosti polského  jazyka, ve kterém je většina jejich textů.

číst dál

Narodila jsem se v roce 1983 v Českém Těšíně. Porodnice měla tehdy žlutou barvu. V současnosti se v Těšíně už děti a umělci nerodí. Vyrůstala jsem v Dolním Žukově v domě svých rodičů společně s babičkou , dědou a svými dvěma sourozenci. Můj hudební talent se začal projevovat už v dětských letech, kdy jsem si sama skládala texty k melodiím známých písní a doprovázela se na klavír.  Výuka hry na tento nástroj trvala 5 let a ve svých 12 letech jsem se rozhodla, že se budu věnovat vlastní tvorbě a improvizaci. Absolvovala jsem základní školu s polským vyučovacím jazykem v Českém Těšíně. Tam se o přestávkách používalo nářečí …“po našem“.., což je nenapodobitelná a pro neznalé nesrozumitelná směs jazyků - polštiny, moravské češtiny, slovenštiny, němčiny a dalších jazyků všech národů a etnik, které spolu žijí v této oblasti…tedy - "po  naszymu“ a během vyučování se mluvilo spisovně polsky. Patřím k národnostní menšině Poláků žijících na české straně. Necítím se proto ani jako Polák ani jako Čech ale jako slezan, slezák czyli - ślónzok.Polština se stala mým oblíbeným uměleckým prostředkem a to nejen díky její zvukomalebnosti…

Ve 14 letech jsem objevila maminčinu harmoniku, rok na to kytaru, kterou otec dovezl z Ukrajiny. Na tvrdých ukrajinských strunách jsem chytala první akordy a když už to bylo k poslechu, pořídila jsem si elektrickou kytaru. Představovala jsem si, jak stojím před publikem a hraji své rockové písničky. 

Prošla jsem několika hudebními  uskupeními, ale časem zjistila, že bude lepší vydat se cestou osamělé písničkářky.

Po ukončení oboru obchodní podnikatel v Těšíně v roce 2002 jsem se přesunula do malebné Litomyšle, kde jsem se věnovala studiu speciální pedagogiky.  Tam také jsem začala objevovat i jiné hudební žánry a moje tvorba tak byla do jisté míry ovlivněna. Také jsem začala hudebně   spolupracovat s Barborou Baronovou, sousedkou z rodného Žukova, která mě doprovázela na housle a na občasných koncertech společně s Krystynou Skalickou jsme do světa pěly Těšínský folklór.

Během studia jsem natočila své první CD s názvem "Przeszkoda" 2004 (Překážka), které má rockový nádech a zaznamenává písně z období 17 - 20 let

Po ukončení studia  jsem odjela do Cardiffu ve Walesu.  Tam jsem si poprvé vyzkoušela hraní na ulici. Netrvalo to ale dlouho, našla jsem si práci v továrně LG kde jsem po dobu 8 měsíců šroubovala LCD monitory a věnovala se pásové výrobě televizorů. V té době jsem napsala své zatím nejznámější písně z CD "Czary moje, dary twoje",  které jsou plné optimismu a víry. Bylo to zlomové období, kdy jsem znovuobjevila víru v Boha a tedy i v sebe. Realizaci CD jsem začala uskutečňovat v roce 2007 po návratu ze zahraničí na přívětivém Valašsku společně s Davidem Kulišťákem (housle) a Tomášem Malinou (bubny).

 V tomto složení si mě pak objevila kapela Ležérně a vleže, se kterou  jsem natočila CD "Uondaný čas" a v současnosti jsem s některými členy této kapely založila hudební projekt : "Víc než rok" a podílí se na něm Aleš Mrnuštík (basa), Ivan (ukulele) a Monika (bubny) Hrdinovi.

V roce 2009 jsem vydala třetí desku pod názvem: "Zapraszam was do waszego cicha" (Zvu vás do vašeho ticha) jež je nahrávkou ticha, kterou si ve své hlavě přehrává každý sám a již nyní si ji po přečtení můžete poslechnout a taktéž trvala spolupráce s Tomášem Háčkem (akordeon).

Od roku 2011 hraji v nové sestavě a to s Filipem Kramerem (kontrabas) a Terezou Včelicovou (viola - housle). Společně jsme tak nahráli desku" Ja tutaj mieszkam" (2012), která byla nominovaná v kategorii world music na cenu Anděl 2013. Na této desce již se mnou spolupracoval švédský multiinstrumentalista Christoffer Strandh(trubka a basová kytara).

Od roku 2013 se do sestavy přidala Alice Krejčí (flétny).

Na konci roku 2013 jsem se rozhodla uskutečnit svůj cestovatelský sen a odjet na nějakou dobu na Nový Zéland. Po návratu začalo vznikat album"O Tobje" a v lednu 2016 oficiálně vyšlo u Indies records.

Návratem z cest jsem se taky rozhodla být písničkářkou na volné noze. Album vznikalo s celou kapelou ale koncerty nyni hraji v duu s Christofferem Strandhem.

Přestože se ráda obklopuji muzikanty, moje písničky jsou přece jen založeny hlavně na vlastním projevu a doprovodu a proto často a ráda hraji sama.

Doprovázím se na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku či mbiru.

Ovlivněna životními příběhy, Slezskem i Valašskem, objevováním svých hodnot, cest, pocitů - mezi nebem i zemí... hraju SEBE, od začátku až do konce.